Leskyně skvrnitá

Leskyně skvrnitá, Lampris guttatus, Opah  - http://www.fishbase.org/images/species/Lagut_ua.jpg
Leskyně skvrnitá

Česky :

Leskyně skvrnitá

Latinsky :

Lampris guttatus

Anglicky :

Opah

Další názvy :

Perletník nádherný

Popsal :

Brünnich, 1788

Délka :

Maximálně 2 m.

Výskyt :

Nachází se ve všech teplých mořích, nejvíce v severním Atlantiku, Severním moři a Středozemním moři. Leskyně skvrnitá se vyskytuje v hloubce 100 až 400 m. Žije na volném moři.

Potrava :

Malé rybky, sépie a korýši.

Hmotnost :

Nejvýše 270 kg.

Popis :

Oválné, skoro kruhové, ze stran zploštělé tělo. Hlavně břišní strana je hodně vyklenutá. Oči a ústa jsou poměrně malá, čelisti jsou krátké a bezzubé. Tělo pokrývají drobné šupiny, které ale snadno opadávají. Hřbetní ploutev začíná asi v polovině hřbetu a táhne se až k ploutvi ocasní. První čtvrtina hřbetní ploutve je vysoká, potom je malá, skoro neznatelná. Řitní ploutev se táhne také přes zadní polovinu těla a je také malá. Ocasní ploutev je poměrně malá s lehce vykrojenou zadní stranou. Prsní ploutve jsou dlouhé a mohutné. Hřbet leskyně skvrnité je tmavě modrý až fialový, boky modré, břišní strana růžová. Na celém těle jsou malé světlé skvrny. Ploutve jsou červené.

Rozmnožování :

Ke tření leskyň dochází pravděpodobně na jaře.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 3

Aleš Vít  - 29.11.2019 - 10:16:44
Leskyně skvrnitá... Dostupné jsou u nás jako novinka pro kulináře její filety. Maso leskyně připomíná strukturou (z ryb) např. mečouna či žraloka. Zasyrova má nevtíravou rybí vůni, po tepelné úpravě si zachová příjemnou vůni i chuť. Maso leskyně je po úpravě konzistentní, srovnatelné s filety např. z krůtích prsou. Steaky vyžadují pouze osolit a krátce orestovat na oleji s máslem. AV - 20191128  

Člověk  - 21.05.2015 - 20:29:46
Zvláštnost: je to teplokrevná ryba (viz http://www.novinky.cz/domaci/369774-vedci-objevili-prvni-teplokrevnou-rybu.htm l) 

Člověk  - 21.05.2015 - 20:29:46
Zvláštnost: je to teplokrevná ryba (viz http://www.novinky.cz/domaci/369774-vedci-objevili-prvni-teplokrevnou-rybu.htm l) 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena