Mnohopilák Americký

Mnohopilák Americký, Polyprion americanus, Wreckfish - http://hernando.free.fr/balades/aquariums/brest_02/tempere/000004.jpg
Mnohopilák Americký

Česky :

Mnohopilák Americký

Latinsky :

Polyprion americanus

Anglicky :

Wreckfish

Popsal :

Bloch & Schneider, 1801

Délka :

Okolo 2 m.

Výskyt :

Mnohopilák se vyskytuje hlavně v Atlantiku. Podél Ameriky je to od Nového Foundlandu po Argentinu. V Evropské části Atlantiku od Norska a Irska po Kanárské ostrovy. Žije také ve Středozemním moři a občas se objeví i v Severním moři a kanálu La Mance.

Potrava :

Korýši, měkkýši, ryby.

Popis :

Silné tělo s vysokým hřbetem, ze stran zploštělé. Velká hlava, ve předu zašpičatělá. Mezi očima a na temeni má trnitý hřeben. Žaberní víčka jsou také zašpičatělá. Ústa jsou velká a silná, spodní čelist přesahuje horní. Zuby jsou malé, ale v několika řadách, několik i na jazyku. Hřbetní ploutev je velice dlouhá a má 11 velmi mohutných trnitých paprsků a 11-12 měkkých paprsků. Řitní ploutev má 3 trnité a 8-10 měkkých ploutevních paprsků. Prsní ploutev má 1 trnitý a 5 měkkých paprsků. Ocasní ploutev má zakulacený zadní okraj. Dospělé ryby mají tmavě hnědý hřbet, světlejší boky a bílé nebo žluté břicho. Mladé ryby mají na těle nepravidelně rozmístěné bílé a černé skvrny.

Rozmnožování :

O jejich rozmnožování není dosud moc známo. Známá je jen doba tření, která se pohybuje od ledna do dubna.

Chov :

Většinou žijí nad skalnatým a bahnitým dnem u pobřeží i na širém moři. Mladé ryby žijí v hloubce 100-200 m, dospělé v hloubce až 1000 m. Mnohopilák žije většinou samostatně,mladé ryby občas tvoří hejna.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena