Okouník modroústý

Okouník modroústý, Helicolenus dactylopterus, Blackbelly rosefish     - http://oceanexplorer.noaa.gov/explorations/05coralbanks/logs/Oct31/media/fig3_600.jpg
Okouník modroústý

Česky :

Okouník modroústý

Latinsky :

Helicolenus dactylopterus

Anglicky :

Blackbelly rosefish

Popsal :

Delaroche, 1809

Délka :

Ve Středozemním moři okolo 30 cm, v Atlantiku až 46 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od Norska po Farské ostrovy na západ až k Americe. Středozemní moře.

Potrava :

Bezobratlí živočichové a drobné ryby.

Popis :

Vysoké oválné tělo s velkou hlavou. Oči jsou velké, ústa jsou široká, téměř vodorovná, dolní čelist výrazně přečnívá. Malé špičaté zuby jsou v obou čelistech v několika řadách. Na přední skřetové kosti je 5 trnů, na zadní skřetové kosti jsou jen 1 trny. Postraní čáru tvoří 26 – 30 malých šupin. Dlouhou hřbetní ploutev tvoří 11 – 13 tvrdých a 11 – 14 měkkých ploutevních paprsků. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 5 měkkých ploutevních paprsků. Prsní ploutve jsou velké, vějířovití s 16 – 21 (nejčastěji 19) paprsky. Zadní okraj ocasní ploutve je mírně zaoblený, téměř rovný. Hřbet je červený, boky růžové, břišní strana bělavá s růžovým nádechem. Na trupu je 5 – 6 hnědých příčných pruhů, na hlavě a ploutvích jsou nepravidelně rozmístěné tmavé skvrny. Ústní a břišní dutina jsou modré, podle toho název modroústý.

Rozmnožování :

Doba tření je v zimních měsících. Samička klade asi 1 mm dlouhé jikry v malých chomáčcích, jikry žijí v planktonu.

Chov :

Okouník modroústý žije nad písčitým, skalnatým nebo kamenitým dnem obvykle v hloubce 100 – 500 m, maximálně v hloubce 960 m. Tato ryba je velmi ceněná na rybích trzích.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena