Pangas spodnooký

Pangas spodnooký, Pangasius hypophthalmus, Sutchi catfish - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/Iridescent_shark.jpg/800px-Iridescent_shark.jpg
Pangas spodnooký

Česky :

Pangas spodnooký

Latinsky :

Pangasius hypophthalmus

Anglicky :

Sutchi catfish

Další názvy :

Pangas dolnooký, pangas siamský, sumec siamský, sumec žraločí, sumeček siamský, štíhlohlavec žraločí, pangasias, pangasius, sumeček žraločí

Popsal :

Sauvage, 1878

Délka :

Dosahuje délky až 130 cm.

Teplota prostředí :

22 – 26 °C

Výskyt :

Původně pochází z jihovýchodní Asie, kde se vyskytoval v povodí Mekongu a thajské řeky Menam-Čao-Praja. Dnes je důležitým akvakulturním druhem Thajska a Vietnamu.

Potrava :

Sumeček žraločí je omnivorní (všežravec). Živí se rybami, korýši i rostlinami.

Hmotnost :

Max. 44 kg.

Popis :

Podlouhlé tělo sumečka žraločího má převážně stříbřité zbarvení, v horní části tmavé. Ploutve jsou tmavě šedé až černé. Sumeček žraločí bývá většinou prodáván v akvaristikách o délce 5 – 10 cm. Vzhledem k jeho rychlému růstu však brzy vyžaduje velké akvárium. Při nedostatku prostoru přestává růst a předčasně umírá na selhání vnitřních orgánů. Sumeček žraločí má značné komerční využití. Jeho křehké bílé či narůžovělé filety dosahují stále větší obliby na jídelníčku v Evropě. Jeho maso, mražené či chlazené, je do Česka dováženo pod názvy Pangasius, Pangasias, Pangas siamský či Pangas spodnooký.

Rozmnožování :

Pohlavní dimorfismus je velmi nepatrný - samice bývá zavalitější než samec, který má někdy tmavé proužky. Dožívá se 15 let.

Chov :

Doporučená velikost akvária je 800 l a více. Pangas spodnooký je společenská ryba, a tak by se mělo pohromadě chovat alespoň 5 jedinců. Vzhledem k jeho všežravosti není vhodné k němu umisťovat menší ryby, neboť by se mohly stát jeho kořistí. V běžném akváriu je odchov pangasia neúspěšný, ovšem v Asii se množí ve venkovních nádržích.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

lukas hanak  - 16.02.2013 - 13:54:46
prezimuje pangssius ve venkovni nadrzi? 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena