Platýs obecný

Platýs obecný, Hippoglossus hippoglossus , Atlantic halibut     - http://db.id.ucsb.edu/quicktime/LLDBGrafix/H.stenolepis.lg4.jpg
Platýs obecný

Česky :

Platýs obecný

Latinsky :

Hippoglossus hippoglossus

Anglicky :

Atlantic halibut

Další názvy :

Halibut atlantský

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Platýs obecný je největší druh platýze, dorůstá až délky 3,7 m.

Teplota prostředí :

2,5 – 8 °C.

Výskyt :

V Atlantiku od Bílého moře přes Severní a Baltské moře po Biskajský záliv.

Potrava :

Největší část potravy tvoří ryby, dále i sépie a korýši.

Hmotnost :

Až 300 kg.

Popis :

Velké oválné, velmi vysoké tělo. Obě oči jsou na pravé straně těla. Hlava je poměrně malá, ústa jsou krátká, spodní čelist přečnívá. Tělo je pokryto malými hladkými šupinami. Postranní čára je téměř rovná, jen za hlavou nad prsní ploutví je mírně prohnutá. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, táhne se podél celého těla, tvoří ji 98 – 106 měkkých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je také velmi dlouhá, tvoří ji 73 – 80 měkkých paprsků. Ocasní ploutev je dlouhá, její zadní okraj je rovný.

Rozmnožování :

Doba tření je od prosince do dubna. Samička vytře velké množství jiker, okolo 2 – 3,5 milionu. Jikry jsou 3 – 4 mm dlouhé, vznášejí se volně ve vodě. Za 9 – 13 dní se z jiker vylíhnou 6 – 7 mm dlouhé larvy. První 2 – 4 roky života žije na mělčinách v hloubce do 100 m.

Chov :

Platýs obecný žije nad písčitým, kamenitým nebo skalnatým dnem v hloubce 50 – 2000 m. Dává přednost vodám s vysokou koncentrací solí.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena