Pražman zlatý

Pražman zlatý, Sparus aurata, Gilthead seabream     - http://gallery.deeperblue.net/data/535/medium/438sparusaurata1.jpg
Pražman zlatý - v přirozeném prostředí

Česky :

Pražman zlatý

Latinsky :

Sparus aurata

Anglicky :

Gilthead seabream

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Většinou okolo 70 cm.

Výskyt :

Severovýchodní Atlantik od pobřeží západní Afriky (Senegal) po Portugalsko, Biskajský záliv. Občas je k vidění i u jižní Anglie. Žije také Středozemním a zřídka i v Černém moři.

Potrava :

Korýši a měkkýši, drobné rybky.

Popis :

Oválné, ze stran zploštělé tělo, břišní strana téměř rovná, hřbet zakulacený. Šupiny pokrývají tělo i hlavu. Ústa jsou malá, mohutné rty, čelist je jen slabě vysunovatelná, horní čelist je delší než dolní. V obou čelistech je 4-6 velkých zubů, v horní čelisti je za nimi 4-5 řad menších zubů, v dolní čelisti jsou to jen 3-4 řady. Hřbetní ploutev je dlouhá, má 11 tvrdých a 13 měkkých ploutevních paprsků, řitní ploutev má 3 tvrdé a 11-12 měkkých paprsků a dlouhé ploutve prsní mají 1 tvrdý a 5 měkkých ploutevních paprsků. Zbarvení se liší podle prostředí. Nejčastěji je to ale šedá , buky světlejší břišní strana stříbřitě lesklá. Na horním okraji žaberního víčka je červená nebo oranžová skvrna. U začátku postraní čára na hlavě je tmavý skvrna. Kolem očí mají zlatý pruh, od tohoto pruhu je odvozeno jméno.

Rozmnožování :

---

Chov :

Pražman zlatý žije nad písčitým nebo bahnitým dnem s vodními rostlinami v hloubce 5-30 m. Žijí v malých skupinkách, na jaře a v létě tvoří velká hejna. Tento druh je velmi citlivý na chlad, při náhlém ochlazení mohou uhynout.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 2

Zdeňka  - 02.03.2017 - 17:24:31
Sparus aurata je také mořan zlatý. Jaký je, prosím, pravý název této ryby? Pražman nebo mořan? Děkuji moc za odpověď 

ZS  - 05.12.2012 - 09:16:26
Ve středozemí i Německu je nazývána Dorada/Dorade/Orada/Orate a podobnými tvary. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena