Pulec drobný

Pulec drobný, Micrenophrys lilljeborgii, Norway bullhead - http://www.ecoserve.ie/projects/aces/images/Bullhead_1.jpg
Pulec drobný

Česky :

Pulec drobný

Latinsky :

Micrenophrys lilljeborgii

Anglicky :

Norway bullhead

Popsal :

Collett, 1875

Délka :

Maximálně 6 cm.

Výskyt :

V Atlantiku na severu od středního Norska po Island, najito od Britských ostrovů přes severní moře až k východnímu Dánsku.

Potrava :

Drobní živočichové mořského dna.

Popis :

Protáhlé tělo, nejvyšší je těsně za hlavou. Hlava je dlouhá, opancéřovaná kostěnými pláty. Na přední skřetové kosti jsou 4 trny, horní je mnohem delší než ostatní. Tělo je pokryto hladkou kůží bez šupin. Postraní čára je tvořena kostěnými štítky s hrboly, nad ní jsou další dvě řady kostěných výrůstků. Hřbetní ploutve jsou dvě, první tvoří 9 tvrdých ploutevních paprsků, druhou 12 měkkých paprsků. V řitní ploutvi je 8 měkkých paprsků. Břišní ploutve jsou velké, vějířovité, dosahují až ke konci první hřbetní ploutve. Břišní ploutve jsou velmi malé mají jen 1 tvrdý a 2 měkké paprsky. Hřbet a boky jsou světle hnědé až žluté se 4 šedými nepravidelnými příčnými pruhy na trupu, jeden podobný je na hlavě. V době tření mají samečkové za hlavou červený pás a na bocích červenou skvrnu.

Rozmnožování :

V jižní části výskytu je doba tření na jaře, v severnějších oblastech je to v letních měsících. Samička klade jikry na sasanky a jiné vodní rostliny. Larvy žijí v planktonu.

Chov :

Pulec drobný žije nejčastěji nad kamenitým dnem, občas i nad dnem písčitým nebo bahnitým v hloubce 25- 100 m.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena