Pulec obrněný

Pulec obrněný, Agonus cataphractus, Hooknose   - http://fishbase.org/images/species/Agcat_u1.jpg
Pulec obrněný

Česky :

Pulec obrněný

Latinsky :

Agonus cataphractus

Anglicky :

Hooknose

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle 12 – 15 cm, maximálně 20 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od Bílého moře až po Baltské moře a kanál La Manche.

Potrava :

Drobní korýši, červi a malé rybky dna.

Popis :

Dlouhé tělo je celé opancéřované mohutnými na hranách trnitými kostěnými štítky. Tělo je nejvyšší těsně za hlavou potom se prudce unižuje, druhá polovina těla je velmi nízká. Hlava je široká, plochá, ústa jsou úplně dole, na spodní čelisti je mnoho vousků. Na špičce rypce jsou 2 páry trnů. Hřbetní ploutve jsou dvě, první má 5 – 6 tvrdých, druhá 6 – 7 měkkých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je přímo naproti druhé ploutvi hřbetní, má také 6 – 7 měkkých ploutevních paprsků. Břišní ploutve jsou velmi malé, mají jen 1 tvrdý a 2 měkké ploutevní paprsky. Řitní a břišní ploutve jsou u samic mnohem větší než u samců. Tělo je světle hnědé až červené, se 4 – 5 tmavými skvrnami na hřbetě. Břišní strana je bílá.

Rozmnožování :

Doba tření je od února do dubna. Samička klade jikry v chomáčcích na chaluhy. Po 10 – 11 měsících se líhnou larvy dlouhé 6 – 8 mm, žijí v planktonu.

Chov :

Pulec obrněný žije na písčitém bahnitém nebo kamenitém dně většinou v hloubce 5 – 200 m, maximálně v hloubce 500 m. Velmi často se schovávají mezi kameny nebo se zahrabávají do písku.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena