Pulec velkoostný

Pulec velkoostný, Taurulus bubalis, Longspined bullhead  - http://www.digischool.nl/bi/onderwaterbiologie/foto/zeeland/vissen/groene-zeedonderpad_4.jpg
Pulec velkoostný
Pulec velkoostný, Taurulus bubalis, Longspined bullhead  - http://fishbase.org/images/species/Tabub_u0.jpg
Pulec velkoostný

Česky :

Pulec velkoostný

Latinsky :

Taurulus bubalis

Anglicky :

Longspined bullhead

Popsal :

Euphrasen, 1786

Délka :

Menší samci je 8 – 12 cm, větší samice 10 – 25 cm.

Výskyt :

V Atlantiku na severu od Bílého moře po Island, na jih přes severní moře kanál La Manche a západní část Baltského moře až k Biskajskému zálivu.

Potrava :

Červi, korýši, rybí jikry a potěr.

Popis :

Protáhlé tělo, nejvyšší je těsně za hlavou, potom se postupně snižuje. Hlava je velká, vodorovná ústa jsou umístěna úplně dole. Oči jsou malé. Na okraji přední skřetové kosti jsou 3 – 4 velké trny, podle nich se jmenuje tento pulec velkoostný. Tělo je pokryto hladkou kůží bez šupin. Postraní čára je poměrně dobře znatelná, protože je světlejší než zbytek těla, je pokryta malými kostěnými výrůstky. Hřbetní ploutve jsou dvě, první tvoří 7 – 9 tvrdých a druhou 10 – 14 měkkých ploutevních paprsků. V řitní ploutvi je 8 – 10 měkkých paprsků. Prsní ploutve jsou velké, vějířovité, dosahují až do třetiny druhé ploutve hřbetní. Na horním okraji prsních ploutví mají samci a samičky malé trny. Břišní ploutve jsou velmi malé, mají jen 1 tvrdý a 3 měkké ploutevní paprsky. Zbarvení může být různé, nejčastěji hnědé nebo červené s velkými zelenými nebo žlutými skvrnami. Břišní strana je většinou žlutá, u samců připravených ke tření je stříbřitě lesklá.

Rozmnožování :

Doba tření je od ledna do května. Jikry jsou dlouhé okolo 1,5 mm, samička je vytírá v chomáčcích na kameny. Samci je hlídají a pečují o ně. Když se z jiker za 6 týdnů vylíhnou larvy dlouhé okolo 5 mm, žijí v planktonu. Malé rybky dlouhé 1,5 cm žijí u dna. Pohlavně dospívají koncem 2. roku života, samci při délce 10 cm, samičky 14 cm.

Chov :

Pulec velkoostný žije v mělčinách nejčastěji u kamenů porostlých vodním rostlinstvem. Do hloubky větší než 30 m se vydávají jen zřídka.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena