Pyskoun černooký

Pyskoun černooký, Symphodus melops, Corkwing wrasse - http://gallery.zweijtzer.nl/d/993-2/Lipvis3S.jpg
Pyskoun černooký - v přirozeném prostředí
Pyskoun černooký, Symphodus melops, Corkwing wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Symel_u2.jpg
Pyskoun černooký - v přirozeném prostředí

Česky :

Pyskoun černooký

Latinsky :

Symphodus melops

Anglicky :

Corkwing wrasse

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle jen okolo 17 cm, maximálně 25 cm.

Výskyt :

Atlantik od západní Afriky, přes kanál La Mance a Britské ostrovy až po Severní moře. Také západní část Středozemního moře.

Potrava :

Drobní korýši a měkkýši.

Popis :

Tělo je ováné, poměrně vysoké, břišní strana j víc vypouklá něž hřbetní. Hlava je zakončena do špičky. Rty jsou velmi silné – název. Horní čelist je delší než dolní. V každé čelisti jsou jen dva velké zuby. Na hlavě pod očima je 5 – 6 řad šupin. Postraní čára kopíruje linii hřbetu, tvoří ji 31 – 37 velkých šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, má 14 – 17 tvrdých a 8 – 11 měkkých ploutevních paprsků. Tvrdé paprsky jsou všechny téměř stejně velké, měkké jsou mnohem větší. Řitní ploutev je poměrně vysoká, je tvořena 3 tvrdými a 8 – 11 měkkými paprsky. Zbarvení této ryby závisí na pohlaví. Samec je zelený, hnědý, červený, nebo žlutý. Na hlavě má modré úzké proužky. Samice je tmavohnědá s modrými skvrnkami. Za zadním okrajem oka je velká tmavá skvrna. Na základně ocasní ploutve je tmavá skvrna, která ale nemusí být úplně zřetelná.

Rozmnožování :

Tření probíhá od dubna do července. Samec postaví hnízdo z úlomků řas, samice do něj naklade vajíčka. Po prvním roce života jsou dlouhé asi 5 – 8 cm, dospívají ve třetím roce. Dožívají se věku až 9 let.

Chov :

Pyskoun černooký patří v severní oblasti k nejhojnějším pyskounům. Žije nad skalnatými útesy porostlými řasami, v hloubce 1 – 30 m. Jen v zimě se stahují do větších hloubek, takže je nemožné je pozorovat.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena