Pyskoun skvrnitý

Pyskoun skvrnitý, Labrus bergylta, Ballan wrasse - http://teampescasub.com/gallery2/albums/os-peixes/labrus_bergylta.sized.jpg
Pyskoun skvrnitý - v přirozeném prostředí
Pyskoun skvrnitý, Labrus bergylta, Ballan wrasse - http://natuurlijkmooi.net/images/labber.jpg
Pyskoun skvrnitý - v přirozeném prostředí
Pyskoun skvrnitý, Labrus bergylta, Ballan wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Laber_u4.jpg
Pyskoun skvrnitý - v přirozeném prostředí

Česky :

Pyskoun skvrnitý

Latinsky :

Labrus bergylta

Anglicky :

Ballan wrasse

Popsal :

Ascanius, 1767

Délka :

Obvykle okolo 60 cm.

Výskyt :

Od pobřeží západní Afriky a Biskajského zálivu až po Norsko a severní Skotsko. Na západě Středozemního moře se objevuje jen vzácně.

Potrava :

Drobní korýši a měkkýši.

Popis :

Pyskoun skvrnitý m tělo podobné okounům. Hlavu mají vysokou a dlouhou s dlouhým rypcem. Rty jsou velmi silné – od toho je odvozeno jméno ryby. Čelisti jsou vysunovatelné. Zuby jsou v obou čelistech jen v jedné řadě. Postraní čára není příliš výrazná, kopíruje linii hřbetu. Tvoří ji 41 – 47 velkých šupin. Hřbetní ploutev je dlouhá, nerozdělená, má 18 - 21 tvrdých a 9 – 13 měkkých ploutevních paprsků. Část ploutve s měkkými paprsky je vyšší než část s tvrdými. Ploutev řitní má 3 tvrdé a 8 – 12 měkkých paprsků. Zadní okraj ocasní ploutve je rovný. Zbarvení závisí na stáří, prostředí a pohlaví jedince. Nejčastěji jsou zbarveny některým odstínem zelené, hnědé, občas i červené. Po celém těle včetně ploutví jsou malé světlé skvrnky.

Rozmnožování :

Tření probíhá od května do července. Samec postaví na dně hnízdo, do kterého samička naklade vajíčka. Mladé ryby se stahují k pobřeží, kde dorostou. Dožívají se věku až 30 let.

Chov :

Pyskoun skvrnitý se zdržuje většinou nad kamenitým nebo skalnatým dnem v hloubce 5 – 20 m, maximálně do hloubky 50 m. Žijí jako samotáři. Aktivní jsou jen ve dne, v noci se ukrývají do skalních dutin. Tento druh je velmi citlivý na náhlý pokles teploty vody.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena