Ropušnice obecná

Ropušnice obecná, Scorpaena scrofa, Largescaled scorpionfish     - http://ibiza.merbach.net/grafik/scorp_g.jpg
Ropušnice obecná
Ropušnice obecná, Scorpaena scrofa, Largescaled scorpionfish     - http://www.angermayr.net/photos/manos01/pic/m005.jpg
Ropušnice obecná

Česky :

Ropušnice obecná

Latinsky :

Scorpaena scrofa

Anglicky :

Largescaled scorpionfish

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle 20 – 26 cm, maximálně 50 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od Britských ostrovů po Senegal v západní Africe. Středozemní moře.

Potrava :

Korýši, měkkýši, ryby.

Popis :

Oválné ze stran zploštělé tělo, s velkou mohutnou opancéřovanou hlavou. Oči jsou malé, nad nimi jsou 2 malá tykadla. Na hlavě je mnoho malých výrůstků. Postraní čáru tvoří 35 – 40 velkých šupin. Jedna velká hřbetní ploutev, v přední části má 12 velkých tvrdých ploutevních paprsků s jedovými žlázami, v zadní části má 9 – 10 měkkých paprsků. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 5 – 6 měkkých paprsků. Zbarvení těla je různé podle místa pobytu. Nejčastěji je červenohnědé nebo světle či tmavě mramorované. Uprostřed hřbetní ploutve je často černá skvrna.

Rozmnožování :

Doba tření e na konci jara a v létě. Samička klade jikry na dno v chomáčcích.

Chov :

Ropušnice obecná žije obvykle nad skalnatým nebo kamenitým dnem v hloubce 0 – 500 m. Tato ryba téměř celý den leží na dně, loví za soumraku a v noci.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 1

Tom  - 07.01.2016 - 08:48:45
Vyníkající a drahá ryba. V česku 900 kč/kg. Tak kdyz ji ulovíte tak nevyhazujte ale pochutnejte si na ni.používá se od pradávna na výrobu polévky bujabéza,hlavní ingrediencí je bílé maso ropušnice a šafrán fenykl cibule atd. Když pridáte trosku chilli tak ochutnáte pikantní rybí polévku jakou jste zaručeně nejedli. Sám jsem byl překvapen. Ma sice jedovaté trny v hřbetní a v postraních ploutvích ale jed se neutralizuje varením, je to bílkovina. Při lovu bodakem nebo harpunou používám rukavice. Dá se velmi snandno chytit napíchnutím protože si myslí že je neviditelná.Umí se podobně jako chobotnice zbarvit podle okolí. Jestliže vás píchne tak nepanikařte a vysajte jed pusou dokud krvácí a pak dejte ránu do horké vody tak ať vás to pálí,třeba v umyvadle ve sprše nebo z lodního závěsného motoru vytéká vrchem horká voda. Už dvakrát mě ropušnice píchla a vždy jsem to takhle vyřešil a žiju. Lovte ty větší ať máte víc masa 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena