Slizoun pruhovaný

Slizoun pruhovaný, Parablennius gattorugine, Tompot Blenny - http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/060802parablennius01.jpg
Slizoun pruhovaný - v přirozeném prostředí

Česky :

Slizoun pruhovaný

Latinsky :

Parablennius gattorugine

Anglicky :

Tompot Blenny

Popsal :

Brünnich, 1768

Délka :

Obvykle okolo 18 cm, maximálně 30 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od západní Afriky až po severní Skotsko, velmi hojně se vyskytuje v kanálu La Manche, v Severním moři nežije. Středozemní moře.

Potrava :

Různí drobní mořští živočichové.

Popis :

Tělo je oválné, ze stran zploštělé, v přední části je nejvyšší, směrem k ocasu se snižuje. Tělo není pokryto šupinami, ale slizkou kůží. Oči jsou položeny velmi vysoko, nad nimi jsou 2 rozvětvená tykadla. Ústa jsou poměrně krátká, v každé čelisti je jen jedna řada malých špičatých zubů. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, tvoří ji 12 – 14 tvrdých a 17 – 20 měkkých ploutevních paprsků. Na přechodu mezi tvrdými a měkkými paprsky je ploutev mírně vykrojená. Řitní ploutev je asi poloviční než ploutev hřbetní, má 1 tvrdý a 20 – 21 měkkých paprsků. Prsní ploutve jsou velké, vějířovité. Zbarvení závisí na prostředí. Může být žlutohnědé, olivově zelené nebo červenohnědé. Na bocích je 6 – 7 tmavých pruhů, které sahají i na hřbetní ploutev.

Rozmnožování :

Doba tření je na jaře. Samička naklade jikry do sklaních dutin nebo pod kameny, sameček se o ně stará. Larvy se líhnou po 4 týdnech.

Chov :

Slizoun pruhovaný žije na pobřeží ve velmi mělkých vodách, v hloubce 1 – 25 m, pladé ryby jen v hloubce 30 – 150 cm. Nejčastěji vyhledávají skalnaté dno, v případě nebezpečí se schovávají do skalních dutin.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena