Smuha bradavičnatá

Smuha bradavičnatá , Umbrina cirrosa, Shi drum - http://www.fishbase.org/images/species/Umcir_u0.jpg
Smuha bradavičnatá - u dna

Česky :

Smuha bradavičnatá

Latinsky :

Umbrina cirrosa

Anglicky :

Shi drum

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Většinou okolo 1 m.

Výskyt :

Severovýchodní Atlantik od západní Afriky, občas i u Senegalu, Maroko, až po Biskajský záliv. Také žijí ve Středozemním, Černém a Azovském moři. Po vybudování Suezského průplavu se tyto ryby dostali i do Rudého moře.

Potrava :

Červi, Korýši, měkkýši.

Popis :

Protáhlé, ze stran zploštělé tělo. Břišní strana je téměř rovná, hřbet je vypouklý. Oči jsou položeny vysoko na hlavě. Ústa jsou dlouhá, horní čelist je delší než dolní. Zuby jsou krátké a špičaté. Na špičce spodní čelisti je krátký masitý vousek. Postraní čára má 50-60 šupin, prohýbá se, je rovnoběžná s hřbetem. Hřbetní ploutve jsou dvě, jsou odděleny vykrojením. První je velmi vysoká ale krátká, má 10 tvrdých ploutevních paprsků. Druhá je nízká ale dvakrát delší než první hřbetní ploutev, má 21-25 měkkých ploutevních paprsků. Krátká ale vysoký řitní ploutev má 2 tvrdé a 7 měkkých ploutevních paprsků. Zadní okraj ocasní ploutve je rovný. Hřbet je šedý, břišní strana stříbřitě lesklá. Na hřbetu a bocích jsou zlatožluté příční pruhy s hnědofialovým lemem.

Rozmnožování :

Způsob jejich rozmnožování je jen málo známý. Ve Středozemním moři probíhá tření v červnu.

Chov :

Smuha bradavičnatá žije nad písčitým nebo bahnitým dnem, nebo mezi skalkami hloubce 5-100 m. Mladé ryby žijí u pobřeží a u ústí řek do moře.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena