Smuha tmavá

Smuha tmavá , Sciaena umbra, Brown meagre - http://www.fishbase.org/images/species/Scumb_u2.jpg
Smuha tmavá - v přirozeném prostředí
Smuha tmavá , Sciaena umbra, Brown meagre - http://bluediver34.free.fr/cerbere/imagecerbere/poissons/corb1.jpg
Smuha tmavá - v přirozeném prostředí

Česky :

Smuha tmavá

Latinsky :

Sciaena umbra

Anglicky :

Brown meagre

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Maximálně okolo 70 cm.

Výskyt :

Severovýchodní Atlantik od západní Afriky, Maroka a Kanárských ostrovů až po pobřeží jižního Portugalska. Občas i v jižní části Biskajského zálivu. Středozemní, Černé a Azovské moře.

Potrava :

Drobné ryby, korýši a měkkýši.

Popis :

Dlouhé tělo s vysokým hřbetem a tupým rypcem, Velmi malé oči, ústa jsou Dlouhá, široká, téměř vodorovná. Šupiny pokrývají z části i hlavu. Postraní čára je výrazná, dosahuje až k ocasní ploutvi. Hřbetní ploutve jsou dvě spojené malým kožním záhybem. První má 10 tvrdých paprsků, má obloukový tvar. Druhá má 1 tvrdý a 23-25 měkkých ploutevních paprsků a je dvojnásobně dlouhá než první hřbetní ploutev. Krátká, ale vysoká řitní ploutev má 2 tvrdé a 7-8 měkkých ploutevních paprsků. Ocasní ploutev má velký kořen a je velmi dlouhá. Mladé ryby mají zadní okraj ocasní ploutve mírně zaoblený, když dospějí okraj této ploutve se zarovná. Hřbet a boky jsou hnědé, nebo bronzově zbarvené, hřbet je nejtmavší, boky jsou světlejší, břišní strana stříbřitě lesklá. Ploutve jsou tmavé, tvrdé paprsky břišních a prsních ploutví jsou bílé.

Rozmnožování :

Tření probíhá v druhé polovině jara a v létě. Způsob jejich rozmnožování není dosud zcela znám.

Chov :

Smuha tmavá žije většinou v mělkých vodách v hloubce 5-20 m. Vyhledávají skaliska, která využívají jako úkryty. Ve dne se zdržují blízko těchto skal, na lov vyrážejí v noci.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena