Soltýn obecný

Soltýn obecný, Sphyraena sphyraena, European barracuda  - http://www.sportextreme.com/Diving/Images/Dive_Images_Type2/Sphyraena_barracuda.jpg
Soltýn obecný - v přirozeném prostředí
Soltýn obecný, Sphyraena sphyraena, European barracuda  - http://www.sergeyphoto.com/underwater/schools/blackfinbarracuda5.jpg
Soltýn obecný - hejno

Česky :

Soltýn obecný

Latinsky :

Sphyraena sphyraena

Anglicky :

European barracuda

Další názvy :

Barakuda

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Maximálně 1 m.

Výskyt :

Severovýchodní Atlantik (od Biskajského zálivu až po Madeiru a Azory).

Potrava :

Malé hejnovité rybky.

Popis :

Tělo soltýna se podobá štice, je dlouhé a úzké. Hlava je dlouhá a špičatá, ústa jsou vodorovná a dosahují až k oku. Dolní čelist je delší než horní, na čelistech a na patře jsou špičaté zuby. Průměr oka je asi jako jedna polovina výšky hlavy. Celé tělo pokrývají malé šupiny. Hřbetní ploutve jsou dvě, ale jsou daleko od sebe. První má 5 mohutných trnitých paprsků, druhá má 1 trnitý a 9 měkkých paprsků. Ocasní ploutev je hluboce vykrojená. Prsní ploutve jsou štíhlé a špičaté. Hřbet je zelený hnědý nebo tyrkysový. Boky a břicho jsou stříbřitě lesklé. Dospělé ryby mají podél hřbetu 24 tmavých příčných pruhů.

Rozmnožování :

Tření probíhá od července do září. Jikry jsou unášeny proudem. Samci dospívají v 2. až 3. roce života, samice o rok později.

Chov :

Soltýni žijí u pobřeží nad písčitým dnem v hloubce až 100 m. Malé rybky se drží v hejnech, dospělé žijí samostatně. Tyto ryby jsou velmi dravé a jsou velmi dobrými plavci. Občas napadají i koupající se lidi.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena