Čepcol hřebenatý

Čepcol hřebenatý, Cystophora cristata, Hooded Seal - http://s190.photobucket.com/albums/z257/americanwildlife/Mammal/Z-PeteCooper-hoodedseal.jpg
Čepcol hřebenatý

Česky :

Čepcol hřebenatý

Latinsky :

Cystophora cristata

Anglicky :

Hooded Seal

Popsal :

Erxleben, 1777

Délka :

Max. 350 cm, samec je delší než samice.

Výskyt :

Čepcol hřebenatý obývá oblasti plovoucího ledu Arktidy a severního Atlantiku. V zimě se s postupujícím zaledněním dostává dále na jih a v létě se vrací na sever. Do blízkosti pobřeží se může dostat jen na plovoucích krách. Pod vodou může zůstat až 20 minut. Potápí se i pod hloubkovou hranici 300 metrů.

Potrava :

V moři loví sépie, chobotnice a ryby jako např. platýse, mořské štiky, tresky, halibuty a lososy.

Hmotnost :

Až 400 kg, přičemž samec může vážit i o 25 % více.

Popis :

Charakteristickým znakem samců je nafouknutelný červený kožní vak, který se táhne od nosu až k temeni hlavy. Při nafouknutí dosahuje velikosti fotbalového míče a hlavu téměř zdvojnásobí. K jeho plnému vyvinutí dochází až ve čtvrtém roce života. Samice čepcola hřebenatého mají tento vak jen málo výrazný. Obličej má samec i samice zpředu stejně široký. Zbarvení dospělých jedinců je šedé s nepravidelnými velkými skvrnami. Takovéhoto vybarvení dosáhne z původní tmavé modrošedé na hřbetě a bělavé na břiše. Již po jednom roce života získávají mláďata první tmavé skvrny, které se s další výměnou srsti zvětšují. IUCN Red List ho řadí mezi zranitelné druhy.

Rozmnožování :

Mláďata se rodí od poloviny března do poloviny dubna. V případě nutnosti mohou mláďata se svým vlnitým kožíškem do vody. Běžně tráví svůj první týden na ledu. Po třech týdnech kojení se musejí o sebe postarat sama. Mateřské mléko jim zajistí tukové rezervy. Po osamostatnění mláďat následuje doba páření. Samci čepcola hřebenatého bojují o samice, nafukují své vaky a silně řvou. Udává se, že jsou slyšet i na vzdálenost 6 km.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 4

david  - 16.10.2012 - 20:13:54
Taky by mě zajímalo k čemu ten vak slouží. 

Itorkron   - 18.06.2012 - 18:13:09
ak čemu jako je ten vak do háje 

adaSeK  - 19.05.2011 - 16:17:58
ja su do vedy o zviratech proste ¨mol x-p 

pates  - 28.01.2009 - 14:58:51
dobry sloh..ja si ho sprawim do skoli 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena