Lachtan hřivnatý

Lachtan hřivnatý, Otaria flavescens, South American Sea Lion - http://www.cienciahoy.org.ar/ln/hoy59/lobo.jpg
Lachtan hřivnatý
Lachtan hřivnatý, Otaria flavescens, South American Sea Lion - http://www.delange.org/Ballestas/Dsc00116.jpg
Lachtan hřivnatý

Česky :

Lachtan hřivnatý

Latinsky :

Otaria flavescens

Anglicky :

South American Sea Lion

Další názvy :

Lachtan hřívnatý, lvoun

Popsal :

Shaw, 1800

Délka :

Samci měří v průměru 2,6 m, samice 1,8 – 2 m.

Výskyt :

Vyskytuje se na pobřeží a pobřežních ostrovech Jižní Ameriky od Peru až k jižní Brazílii. Lachtan hřivnatý obývá vody s písčitým či plochým skalnatým pobřežím. Jeho populace je odhadována na 265 000, přičemž populace v Uruguay a na Falklandách klesají a v Argentině a Chile se počty každoročně zvyšují.

Potrava :

Živí se rybami, korýši, hlavonožci a tučňáky. Jakmile uloví tučňáka, odebírá se s ním do hlubších vod, kde smýkáním zbaví tělo kůže.

Hmotnost :

Samec váží kolem 300 kg, samice zhruba 150 kg.

Popis :

Lachtan hřivnatý má velmi velkou hlavu. Srst má charakteristickou hnědou barvu. Své jméno dostal podle prodloužené srsti na krku, která připomíná hřívu. Patří mezi výborné plavce a ve vodě vydrží i několik hodin. Byl vybíjen kvůli své kůži a obavám rybářů, kteří ho považovali za svého konkurenta. Dnes jejich stav stabilizován. Mezi jeho přirozené nepřátele patří žraloci a kosatky. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy

Rozmnožování :

Samci dosahují pohlavní dospělosti v 5 – 6 letech, samice ve 4 – 6 letech. V době rozmnožování si samec v kolonii vytváří určité místo, které brání před ostatními samci, a láká partnerku. Ti nejsilnější mohou mít až 80 samic, většinou však herám nečítá více jak 20 zvířat. V tomto období nepřijímají žádnou potravu, a tak využívají své zásoby podkožního tuku. Samice je březí asi 340 dní a je schopna svou březost pozastavit (opožděná nivelace), aby zajistila pro mládě ty nejvhodnější podmínky při narození. Rodí jedno mládě. Průměrný samec váží při narození 13,7 kg a měří 82 cm, samice 12,3 kg a 79 cm. Novorozené mládě je černé a v průběhu několika měsíců se zbarví do hnědé až hnědočervené. Ve věku 3 – 4 týdnů začne malý lachtan hřivnatý plavat a ani ne ve dvou měsících je je skvělým plavcem. Dožívá se až 25 let.

Chov :

Patří mezi méně často chované druhy lachtanů. Rozmnožuje se i v zajetí. U nás ho chová např. Zoo Liberec a Zoo Zlín.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 2

twweky  - 08.12.2014 - 11:58:47
je o dobrý ale někdy je to úplně pitomný 

žiafa  - 24.10.2008 - 10:36:45
mě s moc líbítak zatim ahoj vaš žiafa  
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena