Plejtvák malý

Plejtvák malý, Balaenoptera acutorostrata, Minke Whale - http://www.freewebs.com/cetaceanrc/MinkeWhale1.jpg
Plejtvák malý
Plejtvák malý, Balaenoptera acutorostrata, Minke Whale - http://www.greenpeace.de/typo3temp/GB/b5ff07bb86.jpg
Plejtvák malý

Česky :

Plejtvák malý

Latinsky :

Balaenoptera acutorostrata

Anglicky :

Minke Whale

Další názvy :

Plejtvák ostronosý

Popsal :

Lacépéde, 1804

Délka :

8 - 10,5 m

Výskyt :

Plejtvák malý je rozšířen téměř ve všech mořích a oceánech, dává však přednost mírným až chladným vodám. Občas se zatoulá i do Středozemního a velmi vzácně i Černého moře.

Potrava :

Balaenoptera acutorostrata nemá žádnou oblíbenou potravu. Můžeme ale říci, že do jeho jídelníčku patří: korýši a ryby, zejména sledi a makrely. Vše filtruje přes své jemné třásně na kosticích. Zdroj potravy Plejtvák malý vyhledává u pobřeží a proto je možné velice často tohoto kytovce sledovat z rybářských lodí.

Hmotnost :

4 - 6 tun

Popis :

Plejtvák malý plave ve skupinách a velice často si hraje s ostatními okolo lodí. Oblaky vydechnuté vody jsou malé a málo nápadné, oproti jiným kytovcům. Málokdy kdy zůstane pod vodou déle než 5 minut. Plejtvák patří mezi nejmenší kosticovce. Tvar těla je stejný jako má Plejtvák myšok. Má krátkou zpředu trojúhelníkovitou hlavu. Rozeznávající znak podle, kterého si plejtváka malého nespletete je bílí pruh na horní straně prsní ploutve. Hřbetní část je modrošedé v některých místech černošedé. Každá z čelistí má 260 - 325 párů kostic, které jsou bílé / žlutobílé barvy. Středem se táhne cca 53 - 70 rýh.

Rozmnožování :

Plejtvák začne táhnou do subtropického severního Atlantiku na začátku února až do března. Březost trvá 10 měsíců, poté na narodí mládě, jenž je dlouhé 2,8 m. Mládě se rodí v subtropickém pásu, ale zanedlouho ho čeká zkouška odolnosti, protože bude muset plavat opět do severních vod.
© Antonín ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

kdjhd  - 17.02.2009 - 17:00:21
ndcnnchdhb 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena