Plejtvák sejval

Plejtvák sejval, Balaenoptera borealis, Sei Whale - http://www.ngo.grida.no/wwfap/whalewatching/img/whale_sei.jpg
Plejtvák sejval

Česky :

Plejtvák sejval

Latinsky :

Balaenoptera borealis

Anglicky :

Sei Whale

Popsal :

Lesson, 1828

Délka :

12 - 19 m

Výskyt :

Vyskytuje se na volném moři. Během léta připlouvá k evropským mořím. Zdržuje se poblíž golvského proudu. Také v bílém moři.

Potrava :

Živý se především malými korýši, které se vyskytují v planktonu. Sem tak sní i nějakou rybu. Stejně jako plejtvák myšok získává potravu náhlým otevřením tlamy.

Hmotnost :

11 tun samci, samice 13 tun

Popis :

Plejtvák sejval, je štíhlý velký kytovec. Tlama tohoto obra je zašpičatělá. Hlava je díky špičatosti tlamy značně vyklenuta. Sejval dále disponuje malými prsními ploutvemi, ovšem k pohybu téměř vůbec neslouží. Plní spíše jen dorovnávací funkci. Hlava je oproti tělu několikanásobně větší. Zbarvení je v modrošedé až černošedé. V čelisti disponuje 330 kosticemi na každé straně. Kostice jsou zbarveny do šedobíla. Sem tam se objeví i několik bílých kostic. Tvarem těla se podobá velice plejtváku myšok. Ovšem oproti němu nevydechuje tak velký oblak páry. Z vody se vynořuje pro nádech, ovšem ne moc nad hladinu. Tento plejtvák není ohroženým jedince. Je reprodukčně schopný, pokud nebudou kvóty nijak navyšovány tak se nemusíme bát o vyhynutí.

Rozmnožování :

Samice rodí jednou za dva roky. Narozené mládě měří 4,5 metru. Zajímavostí je, že mládě vylézá nejprve ocasní ploutví. Mláďata jsou prvních pět měsíců kojena tučným mlékem, které je vstřikováno pod tlakem do tlamy jedince. Březost samice trvá asi jeden rok. Za dospělého sejvala lze považovat 8-9 let starého.
© Antonín ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena